THIS BLOG IS PROUDLY SPONSORED BY VODACOM, TANZANIA'S LEADING CELLULAR NETWORK. | CRDB BANK - THE BANK THAT LISTENS | NATIONAL BANK OF COMMERCE (NBC)- CONVENIENTLY EVERYWHERE | NATIONAL SOCIAL SECURITY FUND (NSSF) | PUBLIC SERVISE PENSIONS FUND (PSPF). ' Karibu katika hii Globu ya jamii. Una karibishwa kutoa maoni yako yoyote yatakayo jenga taifa letu. Nawasihi kila mmoja wetu ajiheshimu kwa kutumia lugha zisizochafua hali ya hewa. Yaliyomo humu hayahusiani kwa vyovyote vile na hariri za magazeti ya Daily News, HabariLeo na Sunday News. Maoni yanayotolewa na wasomaji si ya GLOBU YA JAMII, ni ya mtoa maoni isipokuwa pale itavyoelezwa vinginevyo. Akhsanteni sana na tuendeleze Libeneke.

There was an error in this gadget

COME TO TANZANIA AND WITNESS ANNULAR SOLAR ECLIPSE on September 1, 2016

Tanzania Tourist Board wishes to welcome everyone from all over the world to come to Tanzania and witness the solar eclipse which according to astronomy experts Tanzania in particular Rujewa district in Mbeya region located in Southern Tanzania will be the best site for viewing this fascinating event where the sun’s disk will change to a ring.
This major astronomical event will occur on September 1 this year from 10:17am to 1:56pm, centered over Tanzania and is expected to attract eclipse chasers from around the world and across the country.
People in Tanzania will witness first-hand the sun go evening-dim at midday as more than 90% of the sun will be covered by the moon in a partial solar eclipse leaving the sun as a thin crescent.
The annual eclipse will be seen as a thin bright ring on that day for hundreds of thousands of people living within a 100 kilometre band crossing Southern Tanzania from Congo into Katavi, Mbeya, Ruvuma, to Masasi and out to Mozambique.
Experts say that the next eclipse in Tanzania is expected to occur after 15 years. So this is a great opportunity that one shouldn’t miss. 


Hoja moja imeshachangiwa mpaka sasa.

  1. Anonymous Anasema:

    watalii watagoma kuja kuepuka fujo za mapambano ya mabomu na ukuta.
    Au watasusa kuja kwa kuwa watu wanazuiliwa kuandamana.

    Serkali itapoteza mapato makubwa.

    nashauri serikali icheze draft hapa, ilubali mikutano ya siasa huru ili chadema wasiandamane. kisha watalii wajae huko mbugani.

    Maamuzi yafanyike haraka kabla ticket za ndege hazijawa balaa.