Former Tanzania President Alhaj Ali Hassan Mwinyi chats with Michael Jackson in Dar when the king of pop visited the country in 1992

Voice of former Tanzania President Alhaj Ali Hassan Mwinyi (click video play above)on the death of Michael Jackson during an exclusive BBC interview on Friday of June 26, 2009.

In the interview, conducted in Swahili, President Mwinyi recalls Michael's visit to Tanzania in 1992 and described his sudden death as a huge loss to the music fraternity world wide, and that the late King of Pop was a legend that will forever remain etched in the memories of both young and old alike - even for those who were not around during the thriller's unique lifetime.


Michuzi Blog

Tanzanian blog operating since 2005, covering International news and Local News, including Politics, Fashion, Social Scenes, Interviews, Movies, Events, personalities and anything positive happening worldwide. Written in Swahili and English targeting both Swahili and English readers.

Toa Maoni Yako:

Kuna Maoni 5 mpaka sasa

  1. AnonymousJune 28, 2009

    Nikiangalia hii Picha naona kama MJ ndio Raisi maana katulia na Mzee wa Ruksa kama ndo mgeni kaalikwa ......au mnasemaje wadau?

    ReplyDelete
  2. AnonymousJune 28, 2009

    Very well said Mr President,Michael was a good and very hard working man, as you said, only that some people were out there to get him at any cost and they almost ruined his carrier, they failed b'se they couldnt take away the fact tha he is "the king of pop", but they managed to ruin his reputation! But thanx to good people like you Mzee Ruksa, who met him personally and can tell us of a good person he was.May he find Peace in haven where no one will accuse him!Amen.

    ReplyDelete
  3. AnonymousJune 29, 2009

    Truly up this time am sad and it is hard to take it.this man was humble and his music touched millions of people around the world.

    I'm praying for him to rest in peace.

    Sijawahi kusikia kwamba Micheal ana uadui na mtu yeyote even kwenye kazi ya muziki.

    Sikupendezwa na yeye kubadirisha skin color but if u see things carefully unaweza ukajua kwanini mshikaji alifanya hivyo!

    Jackson hakuweza kuenjoy utoto wake kama mtoto already akiwa mtoto alisha kuwa super star which means alikuwa hawezi kufanya kile anacho kitaka just like that na akili yake likuwa enda kwenye level ya watu wakubwa tofauti na umri wake.

    Ulikuwa na pesa na aliona kila kitu kina wezekana kama una pesa as young and successful child in the whole world.

    na kipindi hicho black skin ilionekana kama nothing na yeye kwa akili na maamuzi ya kitoto akaona afanye hivyo.

    So watu wanao mjaji kwa hicho kwamba alifanya maajabu.

    swali kwao ni jiulize Mungu amekupa kuwa na pesa kwa umri wa 10 years na kuendelea kuongezea pesa ukiwa mdogo utafanyanini au ungefanya nini?

    May his soul rest in peace and i will always honor him for his greatest talent which he shared with us from different coner of the world.

    Na Mh. Ruksa kweli ulicho sema nimekikubari kabisa.

    Poleni wote pia na tuzidi kumkumbuka katika sara na kukumbuka kazi yake pia na watoto wake pia.

    Otherwise mimi ninacho kiona kwenye hi picha yake na Mzee Ruksa ni kwamba living room ya prezo wetu ilikuwa ya kigumu sana tadhani sebure moja mitaa ya Sinza!!!!!!!!Kama kwa prezo kulikuwa hivyo je kwa mwanaichi wa kawaida ilikuwa vipi?????? kweli maisha TZ yalikuwa tight that time. Nakumbuka sana

    ReplyDelete
  4. AnonymousJune 30, 2009

    sikumpenda kwa KIJIBADILI rangi nzuri ya kibantu,na kuutukana weusi

    sijui pesa zilimzingua??

    ivi elimu yake MJ adi wapi jamen,mana sijawai sikia kaenda shule au ndo unasomeshwa nyumban na izo mipesa yake

    ReplyDelete
  5. Al MusomaJuly 01, 2009

    With all due respect, it is time to give our leaders the status they deserve and give ourselves a recognisable level of pride. I am trying the recall the paper in which Remmy Ongala was pictured at the State House. Yes, I think it was in the pre-creation days...

    ReplyDelete

Tafadhali sana unapotoa maoni usichafue hali ya hewa wala usijeruhi hisia za mtu/watu. Kuwa mstaarabu...