DR. MARINA A. NJELEKELA

This is to inform the general public that the Muhimbili National Hospital Board of Trustees has appointed Dr. Marina Aloyce Njelekela as the Executive Director of the Hospital with immediate effect. Before her appointment, Dr. Njelekela was a Senior Lecturer and Head of the Department of Physiology at the Muhimbili University of Health and Allied Sciences (MUHAS). 

Dr. Njelekela has worked with MUHAS since 2001 and prior to that, she had worked at Kisarawe District Hospital as a Medical Officer and at the Muhimbili Orthopaedic Institute (MOI) as a Registrar until 1998 when she went for further studies in Japan.

Dr. Marina Njelekela holds a Doctor of Medicine Degree from the Univeristy of Dar es Salaam, and a PhD in Human and Environmental Studies from Kyoto University, Japan. Her area of specialization was Pathogenesis of Lifestyle Related Diseases in Developing countries.

As a team player, Dr. Marina Njelekela led the Medical Women Association of Tanzania (MEWATA) for six years. During her two terms as a MEWATA leader, she was in the forefront of health awareness among women and the general public, especially on Breast Cancer Awareness and Screening Campaigns that were conducted in Dar es Salaam, Mwanza, Mbeya, Mtwara, Lindi, Dodoma, and Manyara. 

She is also well known for her role in advocacy campaigns and has brought to light the real extent of the problem of breast and cervical cancers in Tanzania that led to significant improvement on the prevention and management of Cancers in the country.

Dr. Njelekela sits on various Boards, including the Aerial Glaser Paediatric AIDS Healthcare Initiatives (AGPAH) and Management Development for Health (MDH). She is a recipient of various awards in academia and social services, including the prestigious Martin Luther King Drum Major Award for Justice that was bestowed on her by the US Embassy in January 2010 for her efforts to improve women’s access to health care services.

Michuzi Blog

Tanzanian blog operating since 2005, covering International news and Local News, including Politics, Fashion, Social Scenes, Interviews, Movies, Events, personalities and anything positive happening worldwide. Written in Swahili and English targeting both Swahili and English readers.

Toa Maoni Yako:

Kuna Maoni 10 mpaka sasa

  1. Woow, Hongera Dr. Njelekela naamini unaweza.

    ReplyDelete
  2. Hongera sana mama, tunaamini kazi utaiweza pamoja na kuwa na changamoto nyingi. Mungu atakusaidia utautmia hekima kuyakabili yaliyo magumu.

    ReplyDelete
  3. HONGERA SANA DR. MARINA TUNAJIVUNIA SANA KUONA AKINA MAMA WANAPEWA MADARAKA MAKUBWA. MUNGU AKUTANGULIE KWA YOTE.

    ReplyDelete
  4. Michuzi kwa MNH ni Hospitali kubwa sana hapa nchini Tanzania, Wananchi tunaomba utupatie uzoefu wake katika kuongoza Hospitali,Na tunaomba utueleze yeye ni Daktari Bingwa wa magonjwa gani maana ninavyofahamu MNH ni specialised Hospital na Madaktari wengi ni Mabingwa,

    ReplyDelete
  5. Nchi kuhitaji wanasayansi au Wakulima, haimaanishi Rais awe Mkulima hodari au Mwanasayansi aliebobea. Kwa hiyo ndugu yangu unaetaka kujua Dr. Marina na Daktari bingwa wa nini, naona kidogo haviendani na Post yake. Ngoja Mama achape kazi!! Asante sana.

    ReplyDelete
  6. hongera saana Dr. Marina

    ReplyDelete
  7. Hongera sana Dr. Your husband must be proud of you...!

    ReplyDelete
  8. Hongera sana dada Mungu kazi ngumu inalipa usisahau kumwomba Mungu akujalie hekima na busara tele katika uteuzi huu mpya.

    ReplyDelete
  9. Michuzi weka swahili version ya hiyo habari maana wengine hawajaelewa ndo maana wanauliza maswali ambayo hayakutakiwa kuulizwa. Pole sana kwa huyo mshikaji.

    ReplyDelete
  10. MAMA WE ARE SO PROUD OF YOU.... TUNAAMINI UTENDAJI WAKO WA KAZI ULIOKUWA WA WAZI NA HAKI SAWA....MAMA USIEPENDA MAKUU...MAMA WA KUJITUMA..MAMA MPENDA WATU...MAMA UNAEIPENDA KAZI YAKO...SIE HATUNA HOFU KWA KUWA ULISHATEULIWA TOKEA ENZI KUWA KIONGOZI NA KULETA MABADILIKO.... TUNAKUOMBEA KUDRA NA NEEMA ZA BWANA ZIZIDI KUWA NAWE...AM GLAD AND AM PROUD FOR U HAVE BEEN A ROYAL MODEL TO ALL FEMALE ESPECIALLY YOUNG FEMALE DOCTORS..

    ReplyDelete

Tafadhali sana unapotoa maoni usichafue hali ya hewa wala usijeruhi hisia za mtu/watu. Kuwa mstaarabu...