THIS BLOG IS PROUDLY SPONSORED BY VODACOM, TANZANIA'S LEADING CELLULAR NETWORK. | CRDB BANK - THE BANK THAT LISTENS | NATIONAL BANK OF COMMERCE (NBC)- CONVENIENTLY EVERYWHERE | NATIONAL SOCIAL SECURITY FUND (NSSF) | PUBLIC SERVISE PENSIONS FUND (PSPF). ' Karibu katika hii Globu ya jamii. Una karibishwa kutoa maoni yako yoyote yatakayo jenga taifa letu. Nawasihi kila mmoja wetu ajiheshimu kwa kutumia lugha zisizochafua hali ya hewa. Yaliyomo humu hayahusiani kwa vyovyote vile na hariri za magazeti ya Daily News, HabariLeo na Sunday News. Maoni yanayotolewa na wasomaji si ya GLOBU YA JAMII, ni ya mtoa maoni isipokuwa pale itavyoelezwa vinginevyo. Akhsanteni sana na tuendeleze Libeneke.

There was an error in this gadget

The Sebastian Kolowa Memorial University (SEKOMU) in Tanga invites you

SEKOMU WELCOMES YOU TO JOIN  IN ITS DIFFERENT ACADEMIC PROGRAMS THE UNIVERSITY OFFERS. THE  COURSES RANGE FROM MASTERS  TO CERTIFICATE LEVEL.  IT HAS A MAIN CAMPUS AT MAGAMBA LUSHOTO AND TWO CENTERS AT BUMBULI LUSHOTO AND TANGA.

COURSES OFFERED BY THE UNIVERSITY:
 *MASTER OF EDUCATION IN SPECIAL EDUCATION 
* MASTER OF ART IN DIACONIC MANAGEMENT
 *BACHELOR OF LAW BACHELOR OF EDUCATION SPECIAL NEED (SCIENCE SUBJECTS) 
*BACHELOR OF EDUCATION SPECIAL EDUCATION NEEDS (ARTS SUBJECTS) 
*BACHELOR OF SCIENCE IN ECO TOURISM AND NATURE CONSERVATION 
 *BACHELOR OF SCIENCE IN MENTAL HEALTH AND REHABILITATION 
 *BACHELOR OF SCIENCE WITH EDUCATION DIPLOMA IN BUSINESS ADMINISTRATION 
* DIPLOMA IN FINANCE AND ACCOUNTANCY 
 *DIPLOMA IN COMPUTING, INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGY 
* DIPLOMA IN THEOLOGY 
*DIPLOMA IN PRIMARY EDUCATION (NTA LEVEL 5) 
*DIPLOMA IN PRIMARY EDUCATION (NTA LEVEL 4) 
*ORDINARY DIPLOMA IN CLINICAL MEDICINE 
*TECHNICIAN CERTIFICATE IN CLINICAL MEDICINE
 *BASIC TECHNICIAN CERTIFICATE IN COMMUNITY HEALTH  
*CERTIFICATE IN LAW 
 *CERTIFICATE IN BUSINESS ADMINISTRATION 
 *CERTIFICATE IN FINANCE AND ACCOUNTANCY 

 For more information call 
0788-637635, 0757-432268


Toa Maoni Yako Kwa Uhuru

Ila tafadhali sana angalia usichafue hali ya hewa wala usijeruhi hisia za mtu/watu. Kuwa mstaarabu...